Instalace krbů a kamen

Krbařství, kamnářství Roman Bauer

Naše oblast působnosti:

Jižní Morava především však okolí měst:
 • Znojmo
 • Miroslav
 • Moravský Krumlov
 • Pohořelice
 • Brno, Ivančice
 • Třebíč
 • Hrušovany nad Jevišovkou
 • Hustopeče, Mikulov, Břeclav.

krby logo web

Bauer Krby Znojmo a okolí

Bauer Krby Znojmo a okolí

Sledujte nás na FB

facebook-3-64

 
 

Krbové / Kamnové vložky

Krbové / kamnové vložky

Krbové a kamnové vložky jsou vyráběny ze speciální oceli i litiny.

Je to v podstatě kompaktní topeniště / spalovací komora, která tvoří jádro a srdce celého krbu.

Je-li srdce nekvalitní a špatné,  je špatný i celý krb, nehledě na to jak je krb designově či architektonicky ztvárněn nebo honosně nazdoben.

Pokud uvažujete o realizaci krbu je dobré zajímat se o to jaké srdce chcete ve svém krbu mít, zda-li zdravé a výkoné, které vydrží vše a zvládne každodenní zátěž bez problému, nebo srdce ve špatném stavu čekající na nákladnou transplantaci.

Chcete  kvalitní srdce na celý život, nebo čekat na transplantaci ?

Kvalitní krbové vložky

Kvalitních krbových vložek je na našem trhu dostatek, ale nekvalitních ještě více, proto je potřeba obezřetnosti, jelikož nástrah je mnoho.

 • ztrácíte se v záplavě nabízených krbových vložek?
 • postrádáte kvalitní informace o nabízených produktech?
 • cítíte se bezradně při rozhodování jakou krbovou vložku pořídit?

MY NE ! máme bohaté zkušenosti, které rádi využijeme při realizaci Vašeho krbu či kamen.

Nejdůležitější faktor, který určuje kritéria kvality krbu není jeho vzhled či tvar, ale správný výběr krbové vložky.

Na trhu je mnoho zahraničních i tuzemských výrobců, pro laickou veřejnost je takřka nemožné se v záplavě produktů orientovat, protože vypadají na první pohled všechny stejně.

Rozdíly krbových vložek

Kladete si i Vy podobné otázky:

 •  proč jsou některé krbové vložky dražší a jiné levnější a v čem se od sebe liší?
 •  jaká kritéria určují cenu krbové vložky?  odpovídá cenový rozdíl rozdílu v kvalitě, jak to mám posoudit?
 •  kde je ona hranice, pod kterou se už krbová vložka stává uživatelsky nekomfortní, nebo dokonce nebezpečnou a jak to poznám?

Smutnou realitou je, že pokud se v tomto oboru nepohybujete, tak to poznat ani nemůžete, protože všechny krbové vložky vypadají před obezděním velmi podobně a po obezdění (až na malé rozdíly) takřka stejně. Přestože krbové vložky vypadají velmi podobně, je mezi nimi propastní rozdíl a to hlavně co se týče technologicky konstrukčního řešení  a síle materiálu z kterého jsou vyrobeny. Levné např. horkovzdušné krbové vložky s cenou kolem 10- 20.000 Kč  jsou velmi špatně technologicky řešeny a postrádají dnes už takřka standardní, ale přitom velmi důležitou možnost připojení na externí přívod vzduchu nebo účinný oplach skla předehřátým vzduchem  apod. Taková krbová vložka svým zákazníkům přináším často zklamání, kde hlavním důvodem  je, že při zátopu či určité době hoření,  je sklo takřka černé a požitek z pohledu do ohně je tak velmi omezený, nebo dochází k zakouření do místnosti apod.

Pozor na klamání spotřebitele

Pokud výrobce krbové vložky uvádí, že jejich produkt je vybaven externím přívodem vzduchu, nebo i oplachem skla nemusí to být pravda.Možnost připojení a provozování krbové vložky na plnohodnotný  100%  přívod vzduchu by mělo být v dnešní době samozřejmostí a standardem, ale bohužel realita je jiná.

Někteří výrobci krbových vložek jde především o ty, kteří své starší krbové vložky pouze částečně inovovali a uvádí je na trh jako plnohodnotně vybavené touto technologií.

Jde však v drtivé většině pouze o částečný přívod vzduchu z exteriéru asi  50%  a zbylých 50% vzduchu  jde stále do krbové vložky z interiéru místy, jako je ovládání vzduchu (většinou na popelníku), nebo neutěsněnou mezerou mezi sklem a rámem dvířek v horní částí dvířek. Touto  neutěsněnou mezerou, kterou výrobce nazývá oplach skla (jde o takzvaný falešný oplach skla, který je namíle vzdálen od opravdového a účinného oplachu skla předehřátým vzduchem  a než takový oplach skla, tak raději žádný) se v případě vzniklého podtlaku zapříčiněného pouze 50% přísunem vzduchu z exteriéru, může pronikat kouř do prostoru interiéru domu!

Pokud výrobce krbových vložek nemá možnost připojení a provozování krbové vložky na plnohodnotný 100% přívod vzduchu, nebo nedisponuje oplachem skla předehřátým vzduchem, jde zcela jistě o zastaralé produkty vyráběné zastaralou technologií, produkty postrádající inovaci a vývoj, bez kterých se kvalitní krbová vložka neobejde.

Otestujte krbovou vložku

Pokud již krbovou vložku máte a chcete vědět na čem jste, máme pro Vás jednoduchý test.

1. Zatopte ve svém krbu a zhruba po hodině topení otevřete okenní ventilaci a uzavřete vše co se na krbové vložce uzavřít dá - někdy jde o jeden regulační prvek někdy o dva i tři kterými se reguluje vzduch přicházející do krbové vložky.

2. Pokud jste vše udělali a ve Vašem krbu stále hoří, jakoby jste nic neuzavřeli, velmi pravděpodobně jste majiteli výše uvedené krbové vložky.

K podobnému klamání spotřebitele často dochází u výrobcem uváděného  sekundárního / terciálního spalování a oplachu skla.

Sekundární / terciální spalování a oplach skla

Jde o velmi podstatnou a důležitou technologickou výhodu / nutnost, bez které se kvalitní krbová vložka neobejde.
Jde o to, že studený vzduch z exteriéru, který je přiváděn do krbové vložky, je v krbové vložce rozdělován pomocí páčky ovládání vzduchu na krbové vložce na primární vzduch, sekundární, či terciální a na oplach skla.
Tento vzduch je pak veden různými kanálky v krbové vložce,  ve kterých se o rozpálenou krbovou vložku předehřívá a v různých výškách vstupuje do spalovací komory výsledkem je:
- vyšší spalovací teplota v ohništi  = dokonalejší spalování = větší čistota skla   
- a co hlavně: má za výsledek tzv. sekundární / terciální spalování, díky kterému dojde ke shoření uvolňujícího se dřevoplynu, který jinak odchází nevyužitý komínem pryč.
 
ABY TOMU TAK NEBYLO - je nezbytné dodržet určitá kritéria z nichž nejpodstatnějším je správná teplota vstupujícího vzduchu a aby to nebylo málo je potřeba, aby vstupoval ve správné výšce.
Pokud nejsou splněny obě podmínky k zahoření dřevoplynu nedojde.
Bohužel je stále dost výrobců krbových vložek a kamen, kde je oplach skla a sekundární spalování uváděno jako samozřejmost a standard, ale bohužel platí "když dva dělají totéž není to totéž". Většinou není splněna jedna ze dvou podmínek, ale v mnoha případech i obě.

Faktem je, že kvalita  krbové vložky (neplatí pro všechny výrobce) je přímo úměrná ceně, podobně jako je tomu u aut. Kvalitní výrobci krbových / kamnových vložek své výrobky inovují a investují nemalé peníze do vývoje a nových technologií jehož výsledkem jsou produkty té nejvyšší kvality, které nepostrádají žádnou níže uvedenou technologickou vlastnost / výhodu.

Kvalitní krbové vložky musí splňovat toto technologické desatero

Kvalitní krbové vložky

- možnost připojení a provozování krbové vložky na plnohodnotný  100%  přívod vzduchu z exteriéru 
- skutečné sekundární / terciální spalování
- skutečný účinný oplach skla předehřátým vzduchem
- kvalitní akumulační výstelku ohniště (šamot, žárobeton)
- možnost instalace zazdívacích rámečků
- možnost dvojitého prosklení
- velkou účinnost

Kvalitní TOP vložky  ještě něco navíc

- masivní konstrukci vhodnou pro akumulační provoz (uzavřená obestavba)
- možnost instalace automatické regulace hoření (předpříprava)
- bezroštové spalování / topeniště

Ještě stále nejste rozhodnuti jakou krbovou vložku zvolit?

 • nevíte jakou krbovou/ kamnovou vložku zvolit, když jsou si všechny podobné?
 • nevíte jaký by měl být výkon Vaší krbové vložky?
 • nevíte podle jakých kriterií vybrat krbovou vložku?

MY ANO - pokud se rozhodnete realizovat Váš krb s námi, rádi Vám pomůžeme a výše uvedené otázky vyřešíme  za Vás. 


Pokud nám to umožníte, dáme Vám do Vašeho krbu srdce, které bude bít dlouho a spolehlivě a jeho tlukot uslyšíte v podobě praskání dřeva u kterého se budete rádi scházet s celou svojí rodinou, přáteli a kamarády. Je na Vás jaké srdce zvolíte, na nás je, aby vydrželo co nejdéle a věřte, že z naší strany proto uděláme maximum.

Doporučení na závěr

Pokud uvažujete o realizaci krbu či kamen, vyplatí se obrátit na profesioální firmy, které mají rozhled a zkušenosti. Takové firmy Vám jistě rádi poradí.
Realizace kvalitního krbu nebo kamen není levnou a jednoduchou záležitostí a realizovat bezpečně tyto stavby bez potřebných zkušeností a znalostí je velké riziko které za to nestojí.
Doufáme, že Vám těchto pár informací z praxe pomůže s rozhodováním, které není jednoduché, ale které je potřeba učinit, aby Váš krb maximálně splnil Vaše představy a očekávání.

Krbařství, kamnářství Roman Bauer